Benim dersim bir

Summary

Tüm geçmiş veriler, epidemik bilgi ve bir sürü simülasyon modeli hep aynı sonuca işaret ediyor: ‘yumuşak’ politikalar ne sonuç alıcı, ne de kendi içinde tutarlı; büyük ölümlere (pandemiden ve başka hastalıklardan) yol açacağı gibi, orta-uzun dönemde sosyal-ekonomik olarak da çok kötü olacak.

Rating:

Total sales:

6
Report Abuse
Category:

Description

Tüm okuduklarım, veriler, pandeminin bulaşma hızı (R0 ile özetlenen), çeşitli zaman/gecikme parametreleri, ‘hastanelik etme’ hızı, birçok model, simülasyon çıktıları, hep şu temel sonuca varıyor: Evet, ciddi bir pandemi var, ama bu bizim de AKTÖRÜ olduğumuz bir problem. Göktaşı gelmiyor. ‘Seyretmek’ yerine pandemiyi ve etkilerini ‘yönetmek’ büyük çapta bizlerin elinde.

Bunu başarmak için ise öncelikle şu şart: salgını en sert politikalarla kısa-dönemde ‘bastırıp’ yayarak, oluşabilecek anormal hastane talebi ve ölümleri önlemek. Böylece kazanılan zaman birkaç açıdan çok değerli: hem var olan hastane kapasitesi aşılmaz,  hem ek hastane kapasitesi yaratılabilir, hem de orta-dönemde ilaç ve  aşı araştırmaları çok verimli, yaşamsal sonuçlar verebilir. Kanımca bu  noktada ulusal ve uluslararası mutabakat olmalı (DSÖ, BM, vb. çerçevesinde). Ve ÇOK ACİLEN biz ve tüm ülkeler özünde aynı temel stratejiyi uygulamalı.

Report Abuse
Category:
_360_Video

0.00$

Review

Be the first to review “Benim dersim bir”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Reviews

There are no reviews yet.

Main Menu