Sanal Sınıfların Bugünü

virmode-uzaktan-egitim-sistemi

2020 yılı başı itibariyle toplumların dijital dönüşüme hazırlığı konusunda ciddi bir sınav verdiği tarihî günler yaşıyoruz. Dünya tarihine “Koronavirüs Salgını” olarak adını yazdıran bu olay, sadece turizm ve sağlık hizmetlerinin hayatımızdaki yerini değil, aynı zamanda eğitim sistemlerinin de dününü ve yarını tartışmaya açan küresel bir mesele olarak gündemimize düşmüş durumdadır.

Milenyum çağında eğitim sistemini oturtmuş ve global öncü olan ülkelerin (örn. Singapur, Finlandiya, Norveç, Japonya, vs.) bu alandaki çalışmalarına ve planlarına baktığımızda da, gelişmemiş ülkelerin mevcut yapılarına baktığımızda da bir ortak nokta görebiliyoruz: “Eğitimi, eğitimci (öğretmen) vermelidir.” Hiç bir eğitim sisteminin öğretmenleri sistemin dışına atmaya çalıştığını göremeyiz. Bunun tartışmalarının çok yapıldığını fakat her seferinde insan merkezli eğitim için öğretmenin konumunu koruduğunu görüyoruz.

Peki o zaman bu istikametteki tartışmalar nereye varıyor? Veya eğitimde öncü toplumlar ile gerideki toplumların arasında ne fark var?

Cevap: “Kullanılan araçlar ve yöntemler.” Evet eğitimde öncü olmanın en temel gerekliliği, kullanılan araçların ve yöntemlerin çağa uygun olarak gelişmesi, değişmesi ve adapte edilmesidir. Teknoloji, endüstrileri ve günlük hayatlarımızı değiştirirken, eski usullerde eğitim vermenin mantıklı olmadığı, bu alanda çalışmalar yapan öncü isimlerin hepsinin ortak kanaatidir.

Virmode Dijital Eğitim Platformu bu gerçeklerin varlığı sonucu ortaya çıkmış bir yeniliktir. Geleceğin kampüslerini inşa etme hedefiyle çıkılan bu yolda sunduğumuz değer önerilerimiz ise şunlardır:

1gorseli_1

Sanal Gerçeklik (VR) destekli sanal sınıflar oluşturmakta ve bu sınıflarda eğitimcilerle öğrencileri bir araya getirmektedir. Bu sayede aslında birbirinden uzakta olan bireyleri aynı ortamdaymışçasına bir araya getirebilmektedir.

1gorseli_2

Videokonferans veya kayıt videolara göre çok daha düşük veri paketleri ile haberleşme sağladığı için düşük bant genişliğinde dahi sürecin akıcılığı kesintisiz sağlanabilmektedir.

1gorseli_3

Sanal Gerçeklik ortamında çalışıyor olması kullanıcıların çok büyük bütçelerle teknolojik yatırım yapmasını gerektirmemektedir. Android ve iOS akıllı telefonlarda (VR desteklemeyen birkaç marka ve model dışında) çalıştırılabilmektedir. Kullanıcıları için neredeyse masrafsızdır.

1gorseli_4

Dersler, isteğe bağlı olarak canlı yayın halinde de icra edilebilir, ya da -Youtube videoları misali- kayıttan oynatmak suretiyle izlenmesi mümkündür.

1gorseli_5

Klasik eğitim sistemindeki bir oturum düzeni de tercih edilebileceği gibi fantastik ortamlarda da dersleri icra etmek mümkündür.

1gorseli_6

Üç boyutlu modelin ders materyali olarak yüklendiği, öğrencilerin modelin etrafında ve içerisinde gezinebildikleri, (mesela, sindirim sistemi dersinde midenin içine, içten yanmalı motor dersinde piston gömleklerin içerisine seyahat) eşsiz bir ders modu da barındırmaktadır.

1gorseli_7

En güncel teknolojik gelişmelerden bir tanesi olan xAPI entegrasyonu sayesinde, öğrencilerin dersi dinleyip dinlemediği ve hatta konsantrasyon seviyesinin dahi ölçülebilmesi mümkündür. (AR-GE ve entegrasyonu devam etmektedir.)

1gorseli_8

AR-GE’si yakında tamamlanacak olan son modül ile birlikte ise bir sınıf mevcudu kadarın ötesine geçip çok daha büyük ve kapsamlı konferansların dijital ikizinin oluşturabileceği yepyeni bir altyapı daha getiriliyor. Konferanstaki eğitimcinin vücüduna bağlanacak bir kaç sensör sayesinde, fiziksel konumu ve vücut postürü (poz) aynen sanal salona aktarılacak ve bu sayede insanlar hem uzakta hem de birbirlerine çok yakın olarak aynı salondaymışçasına katılım gösterebileceklerdir.

Bu salgını ne istedik, ne de bekledik. Ancak yakında eğitim sisteminde bilgiye dayalı derslerin işlenebileceği bilim kurgu sınıflarını hazırlamış olmaktan da kıvanç duyuyoruz.

Son olarak, Virmode’un ne anlama geldiğine değinmek isteriz. 2017 yılında kurulan şirketimizin ve eğitim platformu ürünümüzün ismi, global pazarı hedefleyerek Virtual Mode of Education’un kısaltılması sonucu ortaya çıkmıştır. Türkçe’si, Eğitimin Sanal Modu anlamına gelmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Main Menu